Życzenia na Boże Narodzenie

„Oddajmy za złoto wiarę, czyniąc wyznanie,

Że to Bóg i człowiek prawy leży na sianie”.

Z pastorałki „Jezusa narodzonego wszyscy witajmy”

 

Kieruję swe ciepłe, świąteczne słowo do wszystkich mniej lub bardziej identyfikujących się z naszą duchowością i do tych, którzy niekiedy lub tak zwanym przypadkiem zaglądają na naszą stronkę.

W jednym z hymnów brewiarzowych czytamy:

„Gdy pierwszy raz Jezus przyszedł,

To nie dla sądu nad światem,

Lecz aby rany uleczyć

I uratować ginących”.

Wszyscy jesteśmy poranieni na różne sposoby, czego przyczyną jest oczywiście grzech pierworodny. Wszyscy potrzebujemy też uleczenia. Ponieważ wszystkie sposoby ludzkie zawodzą, dlatego Bóg podjął dramatyczną decyzję, że ”to Bóg i człowiek prawy (tzn. prawdziwy) leży na sianie”. Wiedział co robi i znał tego konsekwencje. My ludzie jednak zbyt często mamy trudności z przyjęciem Bożych decyzji. Nie godzimy się z nimi, choć często słownie deklarujemy swą lojalność. Jeśli nie wierzymy w to, to tylko kwestia czasu i odpowiedniej mocy próby wiary, by to zobaczyć. Lepiej uznać swą słabą wiarę i przytulić się tak jak Dzieciątko do serca Matki. Takie przytulenie łagodzi ból i przyzwala na Boże leczenie i ratowanie mnie, ginącego. Wydaje mi się, że wiem co piszę w trakcie mojej już półrocznej choroby.

Na Boże Narodzenie życzę oprócz tak bardzo potrzebnej nam ludzkiej dobrej, serdecznej i cieplej atmosfery, wiary w to, że Bóg w tajemnicy swego Wcielenia przypomina nam, że w każdej sytuacji walczy o nasze zdrowie i życie wieczne. Maryja zaś, Święta Boża Rodzicielka, całkowicie godząc się z myślą Bożą, bierze nas do swego domu, w którym jako Matka załatwia za nas mnóstwo spraw, o których jako dzieci nie mamy pełnej świadomości.

Próbujmy prosić Dziecię Jezus, by prawdy te stały się naszym życiem, a Maryję, by dopełniała tego wszystkiego, czego nam brakuje w drodze do zbawienia.

ks. Cezary Siemiński
Moderator RRN w Diecezji Płockiej

wigilia-boze-narodzenie