RELACJA Z ADWENTOWEGO DNIA SKUPIENIA RRN NA JASNEJ GÓRZE

Pod hasłem „Dziękować razem z Maryją za miłosierdzie” zakończyliśmy na Jasnej Górze jubileusz 30-lecia Ruchu Rodzin Nazaretańskich w ramach corocznego adwentowego dnia skupienia. Wzięło w nim udział ok. 1200 członków ruchu oraz 40 kapłanów z różnych diecezji polskich, na czele z naszym opiekunem z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, bp. Andrzejem Siemieniewskim.

W homilii bp Siemieniewski zwrócił uwagę na opatrznościowe spotkanie się naszego jubileuszu z ogłoszonym przez papieża Franciszka Rokiem Miłosierdzia: „Miłosierdzie to Boża moc, która jest potężną energią przemieniającą realia życia”. Ruch Rodzin Nazaretańskich, jak mówił, ogłasza tym, którzy szukają Bożej mocy, że „jest Najświętsza Maryja Panna, jest Ta, która przyjmuje do Nazaretańskiej Rodziny, do miejsca, w którym można wzrastać”. Zachęcał, aby ci, którzy pamiętają początki Ruchu, dzielili się doświadczeniem miłosierdzia jako Bożej mocy w złej doli. To oznacza „być przygarniętym przez ręce Maryi i wziętym do domu nazaretańskiego i uczynionym domownikiem Boga samego.”

Bp Siemieniewski stwierdził, że wspaniałym prezentem, który Pan Bóg dał przez Kościół na trzydzieste urodziny RRN jest włączenie Ruchu do Fraterni Katolickiej przy Papieskiej Radzie ds. Świeckich. Świadczy to o tym, że nasza „rodzina nazaretańska” czuje się dobrze w towarzystwie innych rodzin – ruchów katolickich z całego świata.

Na Mszy św. modliliśmy się za naszego Pasterza w przeddzień jego imienin, a także złożyliśmy mu życzenia.

Moderator naszego Ruchu, ks. Dariusz Kowalczyk, podkreślił w swojej konferencji, że przybyliśmy na Jasną Górę, aby podziękować Trójcy Świętej za dar Maryi – za Jej duchową obecność w ciągu 30 lat istnienia Ruchu i w naszym życiu osobistym. „Mamy za co dziękować” – za miłosierdzie, które pochyla się nad nędzą, pogubieniem, grzechem. Stwierdził również, że Papież Franciszek jako zadanie na nadchodzący Rok Miłosierdzia dał nam „poszukiwanie oblicza Ojca”, które odbija się na obliczu Jezusa. A my, członkowie RRN, możemy szukać oblicza Ojca miłosiernego także na obliczu Maryi. „Jeśli sam Jezus ofiarował nam swoją Matkę, któż może nam Ją zabrać?” – to jakże retoryczne pytanie zabrzmiało z wielką mocą w wypełnionej po brzegi Sali Ojca Kordeckiego. Podziękowaniem ze strony każdego z nas będzie odnowienie aktu oddania Maryi, a przede wszystkim życie nim.

Po przerwie, w kaplicy Jasnogórskiej Królowej Polski, trwaliśmy na adoracji Najświętszego Sakramentu i odnowiliśmy akt osobistego zawierzenia Maryi. Na zakończenie skupienia, po odmówieniu koronki do Bożego Miłosierdzia, wysłuchaliśmy świadectw i wyruszyliśmy w drogę powrotną, aby dalej nieść innym orędzie o Bożym miłosierdziu przez pośrednictwo Maryi. Bo jak mówił bp Andrzej nasze świętowanie i dziękowanie ma być „promieniujące na zewnątrz, czyli przygarniające”. „Drzwi Domu Nazaretańskiego były otwarte!”

Oprawę muzyczną skupienia zapewniły dwie schole: z archidiecezji gdańskiej – „Pana tony” oraz schola młodzieżowa z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Jesteśmy wdzięczni przedstawicielom RRN z archidiecezji gdańskiej i diecezji toruńskiej z moderatorami: ks. Sylwestrem Ćwiklińskim i ks. Pawłem Jakimcio za przygotowanie i czuwanie nad przebiegiem spotkania.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i wysłuchania nagrań z dnia skupienia.

 

Homilia – ks. bp Andrzej Siemieniewski