Rekolekcje 40+ w Popowie – relacja

W dniach 23-28 lutego 2018 r. ponad 50 os. uczestniczyło w Rekolekcjach 40+ Ruchu Rodzin Nazaretańskich w Popowie. Tematyka dotykała naszych relacji z Panem Bogiem, ale także z mężem, żoną, dziećmi czy przyjaciółmi.

Za Rekolekcje odpowiedzialnym był ks. Sławomir Kowalski przy współudziale ks. Andrzeja Gajewskiego oraz Ks. Piotra Gadomskiego.

Był to czas zamyślenia, modlitwy, medytacji, słuchania konferencji, kazań, ale także czas rozmów duchowych i spowiedzi. Sobotnie warsztaty i konferencja miały nam pomóc odpowiedzieć na pytania: Jaki jestem? Jaka jestem? Jacy jesteśmy w relacjach z innymi? Temu także służyły grupy dzielenia, abyśmy mogli odkryć siebie..

Dopełnieniem powyższego było wspólne obejrzenie filmu „Chata” który wywołał w nas wiele refleksji. Oprócz tego byliśmy dla siebie, prowadząc krótsze lub dłuższe rozmowy ze sobą. Dotyczyły one tego jak funkcjonujemy w codziennym życiu.

Podczas słuchania konferencji w naszych sercach rodziły się pytania: Czy moje relacje  z innymi prowadzą mnie do Pana Boga? Czy moja osoba jest pomocą, czy przeszkodą dla innych w drodze do zbawienia ? Jak żyć, aby być dla drugiej osoby, poświęcać się dla niej, pragnąc jej dobra, kochać ją, ale… nie zapominać o sobie ? Pamiętać o tym, że Pan Bóg pragnie także mojego szczęścia, mojego rozwoju i wolności decyzji. Każdy z nas otrzymuje nieustannie od Pana Boga miłość i wolność.

Czy nie zapominam o miłości Chrystusa? Czy podejmuję właściwe decyzje w wolności otrzymanej od Pana Boga? Jak wyglądają moje relacje z mężem, żoną, dziećmi? Czy nie odbieram im prawa wolności wyboru i zmierzenia się z konsekwencjami swych decyzji?

Obraz tańca na lodzie, który pojawił się w konferencji Ks. Sławka przedstawił dwie sytuacje w małżeństwie. Pierwsza gdzie małżonkowie zachowują dystans do swoich temperamentów, obdarzają się wolnością w ich spełnianiu. Drugi gdy jedno z nich zmusza współmałżonka do życia według własnych emocji. Pierwszy obraz to wspaniały balet, pełen delikatności, szacunku i bezpieczeństwa dla obojga. Drugi to imponująca choreografia na lodzie, ale wymagająca siły, z niebezpiecznymi piruetami, gdzie para jest mocno spleciona rękami co doprowadza do bezbronności i tragicznego upadku gdy partnerowi załamują się ręce.

Obraz ten był wspaniałym i poruszającym porównaniem pokazującym to, co dzieje się w naszym życiu, w relacjach między nami i ich skutkach.

Myślę, że poprzez ten obraz długo będziemy pamiętać przestrogi, które pojawiły się w tej konferencji. Uświadomiliśmy sobie, że każdy z nas ma inną naturę, inny temperament. To, iż czasami ranimy siebie różnymi reakcjami wynika często nie ze złej woli, ale z słabości naszej natury, nad którą trudno nam zapanować. Może taka wiedza pozwoli nam na lepszą pracę nad sobą i rozwojem miłości w naszym sercu do kochanej osoby.

Piękne słowa o miłości usłyszeliśmy od Ks. Andrzeja, o miłości do Pana Boga i do ludzi. Nie powinniśmy zapominać o swym pierwszym powołaniu,

powołaniu do zbawienia, ale także o odpowiedzialności za innych. Czy wybieram życie w miłości? Czy mój egoizm?

Czasem wydaje nam się, że „kochamy na darmo”, ale tylko taka miłość przetrwa świat. Wydawałoby się, że Chrystus kocha „na darmo”. Bo czymże odpłaca człowiek ??? Uczmy się od Chrystusa poświęcenia dla innych, miłości, która tylko nam wydaje się, że jest „ na darmo”.

Duże wrażenie wywarło na nas kazanie Ks. Piotra. Był to rachunek sumienia dla nas. Pytania: Czy kochamy swoje dzieci ? Jak je kochamy? Czy mówimy im o swej miłości ? Czy ją ukrywamy głęboko w sercu tak, że dziecko jej się nie domyśla. Miłości nie można się domyślać! Trzeba ją wyznawać i potwierdzać życiem.

Rekolekcje w Popowie były dla nas wielkopostnym i myślę,  że nie tylko na ten rok, ale na całe życie – rachunkiem sumienia. Boże wymagania były przedstawione nam przez księży z RRN z wielką miłością, za co jesteśmy wdzięczni.

Niespodzianką i wielkim przeżyciem były odwiedziny Moderatora RRN Ks. Cezarego Siemińskiego. Dziękował nam za modlitwy w jego intencji podczas długiej choroby. Dziękujemy Panu Bogu za dar Księdza Czarka, który w trudnym dla siebie czasie więcej myślał o nas, niż o sobie.

Dziękujemy Bogu za dar kapłanów w RRN. Są dla nas światłem oświetlającym drogę do Chrystusa.

 

Gosia Leszczyńska

Ks. Sławomir Kowalski 24.02.2018

Ks. Piotr Gadomski Popowo 25.02.2018

Ks. Gajewski Popowo 24.02.2018

ZapiszZapisz